Czym jest floating?

W literaturze i w internecie możesz spotkać się również z terminami terapia floatingowa lub deprywacja sensoryczna. Floating to metoda relaksacyjna polegająca na swobodnym unoszeniu się ciała na powierzchni wody z leczniczym roztworem soli Epsom.

Jak wygląda sesja floatingowa krok po kroku?

Sesja floatingowa ma prosty przebieg. Na samym początku przed wejściem do kabiny należy odpowiednio się przygotować: rozebrać, ściągnąć zegarek, naszyjniki, kolczyki wiszące i inne przedmioty osobiste, które mogą rozpraszać podczas sesji folatingowej, wziąć kąpiel, zmyć krem z twarzy, makijaż.
Następnie wejść do kabiny floatingowej i zanurzyć w wodzie. Relaksacji może sprzyjać całkowicie wyciszenie i zaciemnienie pomieszczenia, ale również i zapalenie niebieskiego światła od spodu, lub lampek na suficie, które imitują gwiazdy poruszające się na niebie.

Jest możliwość odbycia sesji z muzyką: własną lub relaksacyjną.

Najlepszym sposobem na sesję, który polecamy to wykorzystanie wybranej muzyki przez około 10 minut, później chwilę spokoju i ciszy a następnie, przy wybudzaniu, ponowne włączenie muzyki. Muzykę można zastąpić odgłosami szumów natury lub odgłosami lasu.

Uczestnik sesji zanurza się, kładzie na powierzchni wody w basenie (kabinie floatingowej). Podczas sesji floatingowej ciało pozostaje bez ruchu. Liczba bodźców jest minimalizowana, aby podczas sesji wyciszyć zmysły, a ciało mogło uzyskać etap całkowitego rozluźnienia mięśni.

Wejście w głębszy stan świadomości, to jest taka możliwość medytacji podczas floatingu, odbywa się dzięki pozbawieniu otoczenia bodźców oraz umiejętności kontroli własnego procesu poznawczego. Warto dążyć podczas sesji floatingowych do takiego stanu umysłu.
Po wyjściu z basenu należy wziąć prysznic.

Jak działa sól Epsom podczas sesji w komorze deprywacyjnej?

Sól Epsom – sól czarna (bezzapachowy związek magnezu i siarki) znana jest ze swoich właściwości relaksacyjnych, oczyszczających, bakteriobójczych i wzmacniających (zwłaszcza dla układu krwionośnego). Kąpiele w soli Epsom pozwalają na całkowite odprężenie ciała i uspokojenie umysłu, mogą łagodzić stany zapalne, wspomagać regenerację mięśni i stawów dzięki dużej zawartości magnezu.
Inne jeszcze zastosowania soli Epsom związane jest z przemysłem kosmetycznym.

Czy lekarz musi wyrazić zgodę na sesję w komorze deprywacyjnej?

Nie, o ile Twój stan zdrowia jest dobry. W przypadkach niepewności lub zdiagnozowanych stanów chorobowych koniecznie trzeba poprosić lekarza o opinię i zgodę na floating.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Floatingu?

Przeciwwskazania do zabiegu są następujące:

  • epilepsja,
  • choroby psychiczne,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • zapalenie ucha,
  • infekcje, podrażnienia, uszkodzenia skóry, rany otwarte,
  • zakrzepica żylna,
  • nowotwory złośliwe skóry,
  • spożyty alkohol lub inne środki odurzające,
  • zabiegi piercingu lub tatuowania ciała wykonane w ciągu ostatniego tygodnia,
  • depilacja lub inne intensywne zabiegi kosmetyczne wykonywane w ciągu 24h.

Czy przed sesją floatingową wymagane jest przedstawienie dokumentów medycznych?

Nie, jednak przed pierwszą sesją prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi przeciwwskazań na temat sesji floatingowej wypełnienie formularza i podpisanie go. Zobacz regulamin

Czy sesje floatingowe należy powtarzać?

Floating można potraktować jako jednorazową przygodę lub długofalowy proces relaksacji i inwestycji w nasze zdrowie. Oczywiście każdy organizm reaguje indywidualnie podczas sesji floatingowej i na pewno pierwsza sesja to przede wszystkim zapoznanie się z sytuacją deprywacji sensorycznej, którą trzeba bez obaw rozumieć i do niej się przyzwyczaić. Dopiero po kilku 2-3 sesjach nauczysz się osiągać pożądany efekt relaksacji ciała i ducha.

Czy floating można łączyć z metodami treningowymi?

Floating jest wspierającym narzędziem, które można wykorzystywać w połączeniu z procesem Psychoterapii CBT czyli psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Dzięki takiemu połączeniu metod relaksacji można nauczyć się treningu uważności, treningu mindfulness oraz nauczyć się radzić sobie ze swoimi problemami. Wyciszenie i stan relaksacji pomagają w tym procesie.

Umów się już dziś na wizytę

zamów wizytę online
FB